Czy można pozyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?
- Szczegóły
Samochód uszkodzony w kolizji lub wypadku może wymagać długiej naprawy lub zostać przeznaczony do zezłomowania. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o samochód zastępczy, a jeśli tak, to na jakich warunkach? Warto znać swoje prawa, aby w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez ubezpieczenie.
Czy ubezpieczenie OC pokrywa koszt wynajmu samochodu zastępczego dla poszkodowanego?
W ramach ubezpieczenia OC sprawcy wypadku lub kolizji przysługuje osobie poszkodowanej prawo do wynajęcia samochodu zastępczego. Co ważne, wniosek o wydanie pojazdu można zgłosić bez względu na to, czy samochód został uszkodzony i podlega naprawie, czy został zakwalifikowany do kasacji. Nie jest istotny również czas naprawy – samochód zastępczy można pozyskać zarówno wtedy, gdy uszkodzony pojazd będzie gotowy w ciągu kilku dni, jak i wtedy, gdy w grę wchodzi dłuższy czas naprawy w warsztacie. W przypadku uszkodzenia pojazdu (tzw. szkoda częściowa) samochód zastępczy otrzymuje się na czas naprawy, a w praktyce cały okres od momentu złożenia wniosku do odebrania naprawionego samochodu z warsztatu. Jeśli natomiast naprawa pojazdu jest nieopłacalna i zostanie skasowany, można korzystać z samochodu zastępczego do czasu, aż będzie możliwy zakup nowego samochodu, w czym powinno pomóc otrzymane odszkodowanie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?
Samochód zastępczy z OC sprawcy szkody komunikacyjnej przysługuje poszkodowanemu wtedy, gdy nie posiada on innego auta, z którego mógłby korzystać w czasie naprawy. Firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić wydania samochodu zastępczego, jeśli masz do dyspozycji drugi samochód, o ile nie jest on np. używany na co dzień przez innego członka rodziny. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady w firmie specjalizującej się w dochodzeniu odszkodowań z polisy OC sprawcy. Samochód zastępczy możesz otrzymać z wypożyczalni współpracującej z ubezpieczycielem lub wynająć go na własną rękę (np. z wybranej wypożyczalni lub warsztatu, który naprawia Twój samochód), a następnie złożyć wniosek o zwrot kosztów. Co ważne, powinieneś wynająć samochód zastępczy w tej samej lub niższej klasie co Twoje auto.