Blog firmy BRYKSAEXPERT
Blog firmy BRYKSAEXPERT to miejsce, w którym publikujemy artykuły o tematyce związanej z motoryzacją. W zamieszczanych przez nas treściach znajdą Państwo wiele interesujących zagadnień z zakresu likwidacji szkód komunikacyjnych, obsługi powypadkowej oraz odszkodowań komunikacyjnych. Na blogu zamieszczamy aktualne informacje i opisy wydarzeń z branży motoryzacyjnej, a także pochylamy się nad sprawami związanymi z profilem naszej działalności. Jeżeli zależy Państwu na pogłębieniu swojej wiedzy i byciu na bieżąco z wydarzeniami branży motoryzacyjnej, zapraszamy do lektury. Staramy się regularnie publikować ciekawe treści, które mogłyby zainteresować czytelników.
Odszkodowanie z polisy AC - kiedy to się opłaca?
Ubezpieczenie autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które pokrywa szkody powstałe w wyniku kolizji, wypadków czy innych zdarzeń losowych. Właściciele pojazdów, w przypadku różnego rodzaju zdarzeń drogowych, często zastanawiają się, czy opłaca się zgłoszenie szkody z polisy AC. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę, aby podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury!
Kiedy TU może odmówić wypłaty odszkodowania?
Niezależnie od rodzaju ubezpieczenia, odszkodowanie nie zawsze jest gwarantowane. W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić jego wypłaty. W tym artykule przedstawimy najczęstsze przyczyny odmowy.
Jakie prace warsztatowe są z reguły wykonywane przy likwidacji szkód komunikacyjnych?
Każdy kierowca wie, że kolizja albo wypadek drogowy przydarzyć się może każdemu. W wyniku tego rodzaju zdarzeń dochodzi do uszkodzeń pojazdów. Czasem niewielkich, innym jednak razem wymagających wymiany szeregu podzespołów. Przyjrzyjmy się więc temu, jakich napraw dokonuje się najczęściej w ramach likwidacji szkód komunikacyjnych.
Metody likwidacji szkód komunikacyjnych
Wypadek albo kolizja drogowa, w wyniku której nasz samochód ulegnie poważnym uszkodzeniom, przydarzyć się może każdemu. Jeśli nie będzie to nasza wina, koszt likwidacji szkód pokryty zostanie z OC sprawcy. Warto pamiętać, że dostępne są tutaj dwie metody rozwiązania problemu: kosztorysowa oraz bezgotówkowa. Która z nich jest lepsza? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, zależy to bowiem od konkretnego właściciela pojazdu.
Kiedy należy Ci się dopłata do odszkodowania?
Nawet połowa kosztorysów, na podstawie których przeprowadzona ma zostać likwidacja szkody komunikacyjnej, może być zaniżana przez firmy ubezpieczeniowe. Niestety często nie uwzględniają one stawki VAT, amortyzacji części albo stosują w swoich obliczeniach ceny zamienników, zamiast elementów oryginalnych. Wskutek tego otrzymane pieniądze nie wystarczają na przywrócenie uszkodzonemu pojazdowi stanu sprzed kolizji lub wypadku. Na szczęście w takiej sytuacji poszkodowany właściciel auta ma prawo do uzyskania dopłaty do odszkodowania.
Czy można załatwić formalności związane z likwidacją szkody z OC sprawcy, za pośrednictwem własnego ubezpieczyciela?
Kolizje samochodów to niestety drogowa codzienność. Ich konsekwencją są często bardzo duże wydatki, dlatego każdy kierowca musi posiadać polisę OC. Kiedy więc w zdarzeniu drogowym zostaniemy poszkodowani, powinniśmy ubiegać się o likwidację szkody z OC sprawcy. Przyjrzyjmy się, jak można to zrobić.
Zgłaszanie szkód komunikacyjnych - krok po kroku
Kolizje i wypadki drogowe zdarzają się niestety nawet najlepszym i najostrożniejszym kierowcom. W ich wyniku pojazdy ulegają uszkodzeniom, często bardzo poważnym. Aby przywrócić im stan sprzed pechowego zdarzenia albo otrzymać pieniądze na nowy samochód w przypadku szkody całkowitej, trzeba jak najszybciej rozpocząć proces odszkodowawczy. Nie jest on szczególnie skomplikowany, należy jednak podejść do niego ze skrupulatnością, która pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek.
Jak przebiegają naprawy powypadkowe w systemie bezgotówkowym?
Naprawa pojazdu uszkodzonego w wyniku stłuczki lub wypadku to ostatni etap likwidacji szkody komunikacyjnej. W jej ramach dokonuje się wymiany uszkodzonych części i przeprowadza prace blacharsko-lakiernicze. Blacharstwo umożliwia przywrócenie samochodom kształtu i estetyki sprzed pechowego zdarzenia drogowego. W jego zakres wchodzą więc takie czynności, jak wyciągnie wgnieceń, prostowanie wygiętych komponentów, klepanie karoserii, a także całkowita wymiana elementów nadwozia, które uległy najpoważniejszym uszkodzeniom. Następnie ukształtowane części karoserii pokrywa się nowym lakierem i poleruje.
Do jakiego czasu od wystąpienia szkody można domagać się dopłaty do odszkodowania?
Zdarza się, że odbierając decyzję o wysokości odszkodowania, osoba poszkodowana uznaje, że jest ono zbyt niskie w stosunku do poniesionych wydatków. Rzeczywiście zaniżanie wysokości odszkodowań jest częstą praktyką firm ubezpieczeniowych. Warto wiedzieć, kiedy i w jakim terminie można ubiegać się o dopłatę do odszkodowania.
Co zrobić w sytuacji, gdy podejrzewamy, że ubezpieczalnia zaniżyła wysokość odszkodowania?
Ubiegając się o odszkodowanie z polisy OC lub AC, warto przygotować się na konieczność złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Zdarza się bowiem, że ubezpieczyciele znacznie zaniżają proponowane kwoty odszkodowań komunikacyjnych i nic dziwnego – leży to w ich interesie. W poniższym wpisie wyjaśniamy, jak rozpoznać zaniżone odszkodowanie i co zrobić, aby uzyskać dopłatę.